Rycerstwo Niepokalanej

Rycerstwo Niepokalanej (po łacinie Militia Immaculatae) jest ruchem maryjno – apostolskim, który założył w 1917 roku w Rzymie św. Maksymilian Maria Kolbe. Członkowie ruchu nazywają się rycerzami i rycerkami Niepokalanej. Od 1922 r. czasopismem formacyjnym dla Rycerstwa Niepokalanej jest miesięcznik „Rycerz Niepokalanej”.

    Jaki jest cel Rycerstwa? Rycerstwo Niepokalanej zgodnie ze swym statutem "pragnie szerzyć, ile to w jego mocy, błogie Królestwo Najświętszego Serca Jezusowego przez Niepokalaną, albo raczej służyć Niepokalanej w tej misji, którą ona pełni jako matka Kościoła". Chodzi o nawrócenie grzeszników, a zwłaszcza odstępców od wiary oraz tych, którzy nie znają jeszcze Chrystusa, i o uświęcenie wszystkich pod opieką i za pośrednictwem Niepokalanej. Rycerstwo służy dziełu ewangelizacji, działając wyłącznie przez Niepokalaną, jako jej narzędzie. Wykorzystuje w swym apostolstwie wszystkie godziwe środki, a zwłaszcza modlitwę, pokutę, dobry przykład, propagowanie "Rycerza Niepokalanej" i noszenie Cudownego Medalika. Rycerz zobowiązuje się odmawiać codziennie Akt Strzelisty do Niepokalanej: "O Maryjo bez grzechu poczęta, módl się za nami grzesznymi, którzy się do Ciebie uciekamy, za wszystkimi, którzy się do Ciebie nie uciekają, a zwłaszcza za nieprzyjaciółmi Kościoła Świętego i poleconymi Tobie".

    Koło Rycerstwa Niepokalanej przy parafii Najświętszego Serca Jezusowego w Sieradzu powstało 16 grudnia 1987 r. z inicjatywy ojca Janusza Głazowskiego i ówczesnego proboszcza ks. Józefa Kucharskiego. Liczy ponad 100 członków. 8 grudnia w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Matki Bożej, podczas mszy św. mogą wstąpić w szeregi Rycerstwa Niepokalanej nowi członkowie. Odmawiają wówczas uroczyście Akt Oddania Niepokalanej, otrzymują poświęcony Cudowny Medalik i Dyplomik oraz zostają wpisani do Księgi Rycerstwa.

    Koło parafialne Rycerstwa z własnych ofiar ufundowało sztandar w 1991 r., z którym poczet sztandarowy uczestniczy w uroczystościach parafialnych i nabożeństwach Fatimskich. Od wielu lat  Rycerstwo Niepokalanej wraz z Żywym Różańcem patronuje budowie I ołtarza na Boże Ciało. Spotkania Koła odbywają się w II niedzielę miesiąca po Mszy św. o godz. 16.00 w Kaplicy Miłosierdzia Bożego. W każdą pierwszą sobotę miesiąca o godz. 18.00 odprawiana jest msza św. w intencji żyjących i zmarłych członków Rycerstwa Niepokalanej. Co roku 8 grudnia w Kościele podczas mszy św. ponawiamy nasz Akt Oddania Niepokalanej.

Wszystkich informacji na temat działalności i przynależności do Rycerstwa Niepokalanej udziela opiekun – ks. Łukasz Ściślewski.