Wydarzenia muzyczne

 

III koncert w ramach II Międzynarodowego Festiwalu „Sieradzka Jesień Organowa”

Wieczorem, około godziny 19.00 w dniu 13.10.2019 roku w naszym kościele parafialnym odbył się III koncert w ramach II Międzynarodowego Festiwalu „Sieradzka Jesień Organowa”. Tym razem dla licznie przybyłych słuchaczy swój program zaprezentowali: Roman Perucki – organy, oraz Maria Perucka – skrzypce. Wykonawców przywitał ks. Krzysztof Kaczmarek, który zaznaczył, jak pięknym wyrazem wdzięczności za talenty oraz wyrazem miłości do Boga i do siebie jest małżeńskie koncertowanie oraz podróżowanie. Wskazał, jak świetnie taka postawa wpisuje się w obchody Dnia Papieskiego.

Na początku mogliśmy usłyszeć Preludium i Fugę Es-dur BWV 552 J.S. Bacha na organy solo. Podobnie jak w poprzednim koncercie. Preludium jest niejako wstępem do większej formy, do całości koncertu. W tym przypadku mogliśmy usłyszeć w powiązaniu z fugą, co jest u Bacha bardzo powszechne.

Następnie wykonawcy zaprezentowali utwór Josefa Rheinbergera pt. „Modlitwa i Ouverture”. Tym razem organom towarzyszył dźwięk skrzypiec. Wykonawcy, świetnie znając wykonywane dzieła oraz swoje możliwości interpretacyjne tak potrafili dobrać brzmienia oraz kolorystykę, aby wydobyć współbrzmienie rzadko spotykane w liturgii. W ten sposób oddając pierwszeństwo, przenikającym dźwiękom wibrujących skrzypiec.

Sieradzka Jesień Organowa - Koncert Krzysztofa Korcz

W dniu 06 października 2019 roku o godz. 19.00 w naszym kościele parafialnym pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Sieradzu odbył się drugi koncert organowy w ramach II Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego „Sieradzka Jesień Organowa”. Wydarzenie to zgromadziło licznie przybyłych słuchaczy i miłośników muzyki organowej. Jak wspomniał Ksiądz Prałat Mirosław Miłek, proboszcz naszej parafii „muzyka organowa jest wytworem wiary. I przez wieki tworzona i wykonywana jest przez ludzi wierzących, którzy celebrują właśnie wiarę poprzez piękne dźwięki organów”.

Wykonawcą koncertu był organista Krzysztof Karcz. Absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie organów prof. Juliana Gembalskiego. Studiował też w Musikhochschule Luebeck (Niemcy) w klasie organów prof. Arvida Gasta. Uczestniczył w kursach muzycznych prowadzonych przez wybitnych organistów i pedagogów w Holandii, Niemczech, Polsce, Francji i Finlandii. W 2000 r. otrzymał I Nagrodę na Konkursie Kompozytorskim BACH 2000 w Katowicach oraz IV Nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Organowym w Częstochowie. Otrzymał II Nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Organowym im. F. Nowowiejskiego w Poznaniu w 2005 roku. Koncertuje jako solista i kameralista w kraju oraz za granicą. W 2010 r. założył klasę organów w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych I i II stopnia im. S. Moniuszki w Bielsku- Białej. Pełni funkcję organisty w Parafii św. Jana Chrzciciela w Bielsku - Białej Komorowicach. Jest również dyrektorem Świętojańskiego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Bielsku-Białej.

Organy

Organy w kościele Najświętszego Serca Jezusowego w Sieradzu wykonała firma organowa Remigiusza Cynara z Wrocławia.

Dyspozycje głosów i projekt prospektu zostały opracowane przez ks. Kanonika Henryka Wieczorka i nieżyjącego już śp. Józefa Cynara, założyciela firmy.

Instrument posiada 51 głosów, na które składa się 3688 piszczałek grających. 60 piszczałek zdobi front instrumentu.

Głosy rozdzielono pomiędzy cztery zespoły brzmieniowe: trzy klawiatury po 58 klawiszy i klawiaturę nożną o 30 klawiszach.
Traktura elektromagnetyczna sterowana jest elektrycznie z kontuaru.

Free Joomla templates by Ltheme